Ufak Bilgiler

Anne ve Çocuk Sağlığı

 Anne ve

                Havaların soğumasıyla ve okulların açılmasıyla birlikte hastalıklar tekrardan su yüzüne çıkmaktadır. Bu dönemde özellikle temizlik ve bağışıklık çocuk sağlığında önemli bir etkendir. Peki, hastalığı en az düzeyde ve hafif şekilde atlatılması için çocuklara ne gibi tedbirler alınmalıdır.

Öncelikle yapılması gereken en önemli şey temizliktir. Özellikle okul ortamında bulunan çocuklar için çok önemli bir husus olan temizlik birçok hastalığın önlenmesindede önemli bir etkin rol oynar.

 

Çocuklar gerek çevresinde gerekse birbirlerinden birçok hastalık kapmakta ve bulaştırmaktadırlar.

Bu sebepten ötürü özellikle el yüz temizliği bu aşamada çok önemlidir. Peki, bunun için annelere ne gibi görevler düşmektedir. Bu konularda öncelik gerekli temizlik şartlarını çocuklara aktarmaktır.

İkinci önemli öncelik ise bağışıklıktır. Daha bebeklik çağında anne sütünün o mükemmel bileşimini vücutlarına aldıktan sonra bebeklerin adına doğal antibiyotik görevi gören anne sütü bebeğin zihinsel ve bedensel gelişiminde önemli etken sağlamaktadır. Bebeklik döneminde yeterli anne sütüyle beslenen çocuklar birçok hususta fayda sahibidir. Ancak çocukluk döneminde anne sütünün etkisinin yanı sıra dışarıdan alınan besin takvileride çok önemlidir. Bu sebepten ötürü doğru besin takviyeleriyle beslenen çocuklar da bağışıklık sisteminin daha koruyucu etkisinin olduğu gözlenilmektedir.

detay_572

Peki, Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Öncelikle alınacak önlem bol taze sebze ve meyve tüketmektir. Doğal bitkisel takviyeler sayesinde özellikle ekim ve nisan ayları arası gribin yoğun olarak yaşandığı dönemlerin daha kolay atlatılmasına ve vücudun kendini korumaya almasına yardımcı olmaktadır. Diğer önlem ise çocuğa aşı yaptırmaktır.

Grip virüsleri sürekli değişkenlik göstermesinden dolayı gribe karşı bağışıklık kazanmak pek de mümkün olmamaktadır. Her sene aşılama yapılması en azından çocukların grip olduğu zamanları daha hafif atlamasını sağlamaktadır. Bu hususta aşı önemli bir tedbir kaynağıdır. Fakat öncelikli olarak bir hekime danışılarak yapılması uygundur.

Gribin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Tedavi edilmeyen ve geç kalınan hastalıklar başta çocuklarda; orta kulak iltihabı, menenjit, boğmaca, bronşit ve ileriki seviyede ise kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Bu nedenden ötürü grip tedavisi çok önemlidir ve geç kalınmadan tedavi edilmesi önemlidir.

Tweet Pin It
Kategori: Kadın, Sağlık

Benzer Konular

Çocuklarda Demir Eksikliği Zeka Geriliğine Yol Açıyor

Ünlü Child Development gazetesinin arıştırmaları sonucunda özellikle yetimhaner ve bakım evlerinde bulunan çocuklarda Demir Eksikliğine...

Çocuklarda Bademcik ve Geniz Eti Büyümesi

Çocuklarda sıkıkla görülen hastalıklardan biri olan Bademcik ve Geniz eti büyümesi aslında ufak bir hastalık...

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluğu denildiğinde genetik bir rahatsızlık ilk akla gelen unsurlardan biridir. Bu hastılığın ise ortaya...

Tozlu Giyim Tesettür Elbise Modelleri 2014

2015 Yılının gelmesi ie bu sezonda yep yeni modeller ve kombinler ile rafları süsleyecek elebiseleri...

Hamilelik Dönemini Daha Mutlu Geçirmek İçin Öneriler

Hamilelik Dönemini Daha Mutlu Geçirmek İçin Öneriler Hamilelik dönemi kadınlar için oldukça zor geçen bir...

Yukarı