Akıllı Kimlik Kartı Nedir ve Özellikleri Nelerdir ?

0
34
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Teknoloji alanındaki ilerlemeler kimlik kartlarına kadar gelişme gösterirken, 1976 senesinden beri cüzdanlarda duran nüfus cüzdanlarına da değişim yolu görünüyor. TÜBİTAK tarafından hazırlanan akıllı kimlik kartları insanlara birçok yönden avantaj sağlıyor.

1 GB veri saklama kapasiteli, çipli kimlik kartı sayesinde sürekli üzerinizde taşımak zorunda olduğunuz ehliyet, nüfus cüzdanı ve kurum kartı gibi önemli ve gerekli bir sürü karta tek bir karttan ulaşabiliyorsunuz. Hem taşıması kolay hem de çok daha güvenli olduğu için insanların hayatını kolaylaştıran akıllı kimlik kartında daha birçok özellik yer alıyor.

Parmak izini ve avuç içindeki izleri tanıma özelliği sayesinde kaybettiğiniz zaman herhangi bir sorun için endişelenmenize gerek kalmayacak. Ülkemizde 3 sene içerisinde herkes tarafından kullanılmaya başlayacak akıllı kimlik kartları şu ana kadar sadece 10 milyon adet basıldı fakat 2015 yılının bitimine kadar 2 milyon vatandaşın başvuru yaparak akıllı kimlik kartını alması hedefleniyor.

Resmi dairelerdeki karışıklıkların önüne geçilmesi için tasarlanan bazı pilot illerde kullanıma açıldı bile. Taşıması çok zahmetsiz kolay olmasının yanı sıra 1 GB depo hafızası olması daha birçok işlemi tek bir kartta gerçekleştirebilmeyi sağlıyor.

Örneğin GSM operatörü ile olan işlemlerinizi, emniyet ve noter işlemlerini, maaş kartı ve daha birçok banka kartı işlemini akıllı kimlik kartınızla yapabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra sağlık sektöründe ve E – imza işlemlerinde de güvenle kullanılabilecektir.

CEVAP VER