Egzersiz Sırasında Mide Bulantısı Neden Olur?

0
2001
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Egzersiz Sırasında Neden Olur?

Uzun ve yorucu spor antrenmanı veya egzersizler sırasında ya da sonrasında insanlar, midesinin bulanması, gözlerinin önünün kısa süreliğine kararması ve aşırı halsizlik hissederler; ancak bunlar çok kısa süre devam eder ve birkaç dakika sonra kendinize gelirsiniz. Bunların pek çok nedeni olabilir. Antrenmanının yoğunluğu, beslenme, tansiyon düşmesi nedenler olabilir. Böyle hissedince hemen bir sehpaya-yere yatıp ayakları yukarı kaldırmak gerekir. Maksat yerçekimiyle beyine kan gitmesini sağlamak. Bunu yapınca 1-2 saniye içinde kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız.

kosu

Egzersizler sırasında veya sonrasında mide bulantısının nedenleri genellikle kan şekeri, tansiyon veya gastrolojik problemlerden kaynaklanabilir. Egzersizler sırasında kalp atışında düzensizlik, soluk alıp verme, midede bulantı, baş dönmesi ve benzeri durumlarla karşılaştığında egzersize ara vermek gerekir. Mide bulantısı şikâyetleri sürekli devam ederse bir uzman doktora başvurulması gerekir.

Egzersizler sırasında asla nefesinizi tutmayın. Nefesinizi tutunca iç basınç çok arttığı için beyne giden damarlar sıkışıyor ve iş göremiyorlar. Bu da baygınlık, mide bulantısı, baş dönmesi yapıyor.

Egzersiz öncesinde tüketeceğiniz gıdalar da çok önemlidir ve bu sebep ile dikkate alınmalıdır. Mide ne tam dolu ne de aç olmalıdır. Yenecek yemek aperatif dahi olsa egzersizden en az 1-2 saat önce olmalıdır. Egzersiz öncesi yağ içeriği yüksek besin tüketimi doluluk hissi vereceğinden mide bulantısına sebebiyet verebilir. Ayrıca tüketilen sıvı miktarı da yenilen besinler kadar önemlidir. Fazla miktarda sıvı almak da egzersiz sırasında mide bulantısı nedenlerindendir.

Mide bulantılarının nedenleri arasında bazı psikolojik nedenlerde barınmaktadır. Uzun süreli psikolojik sorun yaşamak ve psikoloji ile egzersiz yapmakta mide bulantılarının nedenleri arasında olabilir.

Yapacağınız egzersizlerin programını ve temposunu sağlıklı bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Temposu sürekli değişen egzersizlerde sürekli artan veya azan düzensiz tempolarda mide bulantılarına sebebiyet verebilir. Egzersiz sırasında sürekli nabzımızı kontrol etmek gerekir. Çünkü nabız düzensizliği de egzersiz sırasında mide bulantısına neden olabileceği gibi bazı kardiyolojik sıkıntılarında sinyali olabilir. Dolayısı ile aşırıya, yoruculuğa kaçmadan egzersiz yaparak sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

CEVAP VER