Ufak Bilgiler

2014 Ramazan Ayı, Oruç Hangi Tarihte ve Ne Zaman Başlıyor ?

2014-Ramazan-orucu-chatlama-sohbet

Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kaldı, Ramazan ayı ile ilgili bu konumuzda sizlere bahsedeceğimiz başlıca konu başlıkları Ramazan ayına ne zaman giriliyor ?, Ramazan hangi tarihte başlıyor ve hangi tarihten itibaren oruç tutuluyor ?, Hangi tarihte sahura kalkacağız ?. Ramazan ayının önemi nedir ?  İftar Vaktinde yapılan dualar,İftar vaktinde hangi dualar okunur, Sahur Vaktinde Hangi dualar okunur ? Ramazan Bayramı Hangi Tarihte Başlıyor ? bu konuda okuyucularımızı elde ettiğimiz bilgiler kadarıyla aydınlatacağız.

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte Diyanet işleri bakanlığı resmi sitesinde  2014 Ramazan imsakiyesini yayınladı. Sitemizde şehir şehir 2014 Ramazan İmsakiyesini Diyanet işleri web sitesi verilerine dayanarak yayınlayacağız.

2014 Ramazan ayı hangi tarihte başlıyor ?

İslam’ın beş temel şartlarında biri de Ramazan Ayı’nda Oruç tutmaktadır. Oruç tutmak namaz kılmak gibi farz olmaktadır. 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan Ayı içinde bulunduğumuz ay yani 28 Haziran Cumartesi günü başlıyor.

Ramazan Ayı Oruç hangi tarihte ne zaman bitiyor. Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor ?

Ramazan ayı 30 gün boyunca tutacağımız oruç sonrasında 27 Temmuz 2014 Pazar günü son buluyor. Ramazan günü bitimi sonrasındaki gün ise Ramazan Bayramını kutluyoruz yani 28 Temmuz 2014 Pazartesi günü Ramazan Bayramı gelmektedir.

Ramazan Ayı’nın Önemi Nedir ?

Mübarek Ramazan Ayı ile ilgili İmam-ı Rabbani Hazretleri Şöyle Buyurmaktadır;

Bu konuda imam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namazı, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur, cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur. Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

“Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.”

 İftar Vaktinde Okunan Duaları dinlemek için ya da İftar Öncesi ve Sonrası Duaları Görmek İçin Tıklayın

Tweet Pin It
Kategori: İslam

Benzer Konular

Ramazan Bayramı Nedir ? Ne Yapılır ? ve Ramazan Ne Demek ?

Ramazan Bayramı adını ”Ramazan” ayının son gününde kutlandığından dolayı adını bu şekilde almıştır.Ramazan köken olarak...

Nihat Hatipoğlu – Şekersiz Sakız Çiğnemek Orucu Bozar mı ? Cevabı

Eskilere dayalı bir söylentiye göre şekersiz sakız aromasız sakızın orucu bozmaması yönünde olan söylentilere karşı...

İftar Duası Dinle İftar Vakti Okunan Dualar Nelerdir ? Hangi Dualar Okunur 2014

Ramazan Ayı gelmek üzere sayılı günler kalan Mübarek Ramazan Ayı için açtığımız özel konularımızdan  bilgi...

Miraç Kandilinde Ne Yapılır ? Miraç Kandili Duaları ve Mesajları 25 Mayıs 2014

Bu gece Miraç Kandili Gecesi, Miraç Kandilinde neler yapılır, Miraç kandili duaları, Miraç Kandilinde Nasıl...

Yukarı